ZlínDnes.cz
ZlínDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Malenovice

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Malenovice castle od Pavel Ševela. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Hrad byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. V následujících stoletích prošel několika přestavbami, které z původního gotického středověkého hradu vytvořily renesanční sídlo zámeckého typu. Hrad byl velkolepě zařízen, v komnatách nechyběly přepychové kusy inventáře, jako např. malby ve zlatých rámech, Benátské zrcadlo, křiálový lustr apod. Hradní zbrojnice byla hojně zásobena zbraněmi a municí. V místní okrasné zahradě bylo pěstováno mnoho exotických druhů dřevin.

V jeho držení se vystřídala řada šlechtických rodů (např. Tetourové z Tetova, Lichtenštejn - Kastelkornové, Salm - Neuburkové), posledními majiteli byli v letech 1804-1945 Šternberkové.

Šternberkové se rovněž rozhodli usídlit na zámečku v Pohořelicích. Malenovický hrad sloužil jako správní středisko obou statků. Na hradě se nacházely kanceláře a byty úředníků.

Po válce hrad sloužil různým účelům. Stát (ministerstvo zemědělství) totiž dlouhodobě nenacházel vhodného vlastníka, který by měl o hrad zájem. Proto na hradě byly byty zaměstnanců lesní správy, Místní národní výbor na hradě ubytoval 2-3 rodiny, energetické závody si ze šesti místností zřídily sklady. Tito uživatelé neplatili nájem a hrad spíše devastovali.

V roce 1953 získalo malenovický hrad tehdy nově vzniklé krajské muzeum, dnes Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Část hradu je přístupná veřejnosti a tak se návštěvníci mohou seznámit s některými hradními interiéry.

Během návštěvní sezony se na malenovickém hradě konají koncerty, divadelní představení, vystoupení skupin historického šermu a noční prohlídky.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také expozici Dřevo - proutí - sláma, v objektu hájenky před hradem. Výstava představuje domácké zpracování nejdostupnějších přírodních materiálů.

Mapa:





Zlín a okolí - další tipy na výlet


Hrad Obřany

Zřícenina hradu Obřany se nachází na strmém kopci v Hostýnských vrších, přibližně 3 km od obce Chvalčov. Jedná se o druhý nejvýše položený hrad Moravy. Hrad Obřany má velmi netypický protáhlý a úzký tvar, který je dán přizpůsobením dispozice tvaru vrcholového hřebene. Z hradu, na kterém se žilo asi pouze jen sto let, se mnoho nedochovalo.

Další info »

Hrad Lukov

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Lukov je zasazena do malebné přírody Hostýnských hor, asi 3 km od obce Lukov. Doba vzniku hradu ani jeho zakladatel nejsou známy, použitá technika zdění však naznačuje, že nejstarší části hradu byly postaveny v 2. čtvrtině 13. století. Jedná se o jeden z nejrozlehlejších hradů na Moravě.

Další info »

Hrad Cimburk (okres Kroměříž)

Cimburk je zřícenina hradu v chřibských lesích u Koryčan, založen v 1. polovině 14. století. Jeho stavitel byl Bernart z Cimburka. Hrad Cimburk byl vybudován na vrchu vysokém 421 m, který byl na jižní straně spojen šíjí s hornatým hřbetem. Svým vnitřním uspořádáním i provedením jednotlivých objektů patřil hrad k významným soudobým hradním stavbám.

Další info »

Hrad Brumov

Středověký královský hrad Brumov se nachází severně od města Bylnice, ve Zlínském kraji. První písemná zmínka pochází z roku 1255, kdy je uváděn jako brumovský purkrabí Smil ze Střílek a Brumova. Za husitských válek hrad několikrát neúspěšně obléhalo Zikmundovo vojsko, po roce 1450 se ho však zmocnil Matyáš Korvín. Ten jej dal do zástavy v roce 1480 Podmanínům.

Další info »

Zámek Lešná (Zoo)

Zámek stojí uprostřed areálu zoologické zahrady a zaujme již svým exteriérem. Byl postaven v letech 1887 - 1894 podle návrhů arch. J. Micka a V. Siedka. Bohaté členění jak půdorysu tak i průčelí budovy stejně jako střechy, která je opatřena mnoha věžičkami, mu dávají romantický charakter splňující představy loveckého zámečku. Zámek dokumentuje vysokou úroveň bydlení na šlechtickém sídle koncem 19. století.

Další info »

Zámek Nový Světlov

Unikátní zámek ve slohu anglické tudorské gotiky najdete na úpatí Bílých Karpat v Bojkovicích - Světlově. Pozdně gotický hrad dali v roce 1480 postavit bratři Zbyněk, Ctibor a Jaroslav z Landštejna jako náhradu za starý hrad zničený v době česko-uherských válek. Rod Tetourů z Tetova (1563), zámek přestavěli a získal renesanční podobu. V roce 1803 se Žofie Haugvicová z Biskupic zasloužila o rozkvět kultury na zámku.

Další info »
Úterý 19.3.2024
Zlínský kraj
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes