InfoDnes.cz

Regionální zpravodajství pro město Zlín a okolí - Vaše zprávy | Z regionu

ZlínDnes.cz
Pondělí 11.12. 2017 | Dana
 
ZlínDnes.cz
Zpravodajství online - ZlínDnes.cz

Centrum komplexní péče pro hazardní hráče ve Zlínském kraji

25.10.2016 | Z regionu
Centrum komplexní péče pro hazardní hráče vzniklo v dubnu letošního roku v rámci uskutečnění aktivit z Akčního plánu realizace Národní strategie protidrogové politiky na období 2015-2018 pro oblast hazardního hraní. Jedním z cílů Akčního plánu je zvýšení dostupnosti poradenských a léčebných programů. Síť poradenských a léčebných služeb pro patologické hráče by měla postupně vzniknout v rámci celé republiky, stávající zařízení se budou dále rozvíjet. Projekty jsou financovány ze zdrojů Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.
Ilustrační snímek | Foto: Helena Kyriakou
Odhady výskytu problémového hráčství, provedené standardními nástroji a srovnatelnými metodami, jsou k dispozici od r. 2012. Z dosavadních výsledků do r. 2014 vyplývá, že v souvislosti s rozvíjejícím se problémovým hraním hazardních her je v ČR ohroženo přibližně 5 % dospělé populace, z toho problémové hráčství se týká přibližně 1,5 - 2,3 % a patologické hráčství 0,6 -1,2 % dospělé populace. Přibližně čtvrtinu problémových hráčů tvoří ženy.
(Zdroj: Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice v roce 2015).

Zlínský kraj je počtem 6,3 provozoven s hrami povolovanými ministerstvem financí (herny a kasina) na druhém místě v rámci republiky, hned za Karlovarským kraje (8,1 provozoven). Celorepublikový průměr je 4,6 těchto provozoven.
(Data k 31. 12. 2015, zdroj Ministerstvo financí (2016).

Společnost Podané ruce o.p.s. provozuje Centra komplexní péče pro hazardní hráče ve Zlínském, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Mimo psychologickou a terapeutickou pomoc poskytují tato centra i dluhové poradenství.

Služeb Centra komplexní péče pro hazardní hráče ve Zlínském kraji využilo za šest měsíců jeho existence 17 hráčů a 15 osob blízkých.


Ilustrativní příběh z dluhové poradny
Paní Martě je padesát dva let a dluží přibližně 250 tis. korun. Do dluhů se dostala kvůli půjčkám, kterými chtěla pomoci svému synovi - hazardnímu hráči. Půjčky potom nezvládala splácet a brala si nové, aby zaplatila splátky těch, které už měla. Kvůli dluhům se už dokonce přestěhovala z většího bytu do menšího, aby ušetřila na nájemném. Stále se jí však nedařilo dluhy splatit, žila ve stálých obavách z budoucnosti, trápil ji stálý nárůst úroků z dluhů i nařízená exekuce.
Klientka přišla do poradny Centra komplexní péče s již konkrétní představou - chtěla pomoci se sepsáním návrhu na povolení oddlužení. S pracovnicí zhodnotily její situaci - měla celkem 5 věřitelů, všechny závazky byly již více než 30 dnů po splatnosti, jeden byl vymáhaný exekučně. Její příjem byl dostatečně vysoký na to, aby během pěti let splatila téměř 70% svých závazků. Pro paní Martu bylo uklidňující, že oddlužením se přeruší exekuce i nárůst úroků u dluhů.
S pomocí dluhového poradce paní Marta podala k soudu návrh na povolení oddlužení. Soud jí oddlužení povolil.
Syn paní Marty stále hraje automaty. Pracovnice ji ujistila, že její rozhodnutí už mu nepůjčovat žádné další peníze, je správné a synovi tím vlastně nijak nepomáhá.
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Auto skončilo v poli na střeše
Další nehoda na železnici
Budova Jezerka v Otrokovicích byla zateplena, ušetří se tím stovky tisíc ročně
Kraj podpoří prevenci rizikového chování mládeže
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.