InfoDnes.cz

Regionální zpravodajství pro město Zlín a okolí - Vaše zprávy | Z regionu

ZlínDnes.cz
Pátek 20.10. 2017 | Vendelín
 
ZlínDnes.cz
Zpravodajství online - ZlínDnes.cz

Centrum komplexní péče pro hazardní hráče ve Zlínském kraji

25.10.2016 | Z regionu
Centrum komplexní péče pro hazardní hráče vzniklo v dubnu letošního roku v rámci uskutečnění aktivit z Akčního plánu realizace Národní strategie protidrogové politiky na období 2015-2018 pro oblast hazardního hraní. Jedním z cílů Akčního plánu je zvýšení dostupnosti poradenských a léčebných programů. Síť poradenských a léčebných služeb pro patologické hráče by měla postupně vzniknout v rámci celé republiky, stávající zařízení se budou dále rozvíjet. Projekty jsou financovány ze zdrojů Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.
Ilustrační snímek | Foto: Helena Kyriakou
Odhady výskytu problémového hráčství, provedené standardními nástroji a srovnatelnými metodami, jsou k dispozici od r. 2012. Z dosavadních výsledků do r. 2014 vyplývá, že v souvislosti s rozvíjejícím se problémovým hraním hazardních her je v ČR ohroženo přibližně 5 % dospělé populace, z toho problémové hráčství se týká přibližně 1,5 - 2,3 % a patologické hráčství 0,6 -1,2 % dospělé populace. Přibližně čtvrtinu problémových hráčů tvoří ženy.
(Zdroj: Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice v roce 2015).

Zlínský kraj je počtem 6,3 provozoven s hrami povolovanými ministerstvem financí (herny a kasina) na druhém místě v rámci republiky, hned za Karlovarským kraje (8,1 provozoven). Celorepublikový průměr je 4,6 těchto provozoven.
(Data k 31. 12. 2015, zdroj Ministerstvo financí (2016).

Společnost Podané ruce o.p.s. provozuje Centra komplexní péče pro hazardní hráče ve Zlínském, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Mimo psychologickou a terapeutickou pomoc poskytují tato centra i dluhové poradenství.

Služeb Centra komplexní péče pro hazardní hráče ve Zlínském kraji využilo za šest měsíců jeho existence 17 hráčů a 15 osob blízkých.


Ilustrativní příběh z dluhové poradny
Paní Martě je padesát dva let a dluží přibližně 250 tis. korun. Do dluhů se dostala kvůli půjčkám, kterými chtěla pomoci svému synovi - hazardnímu hráči. Půjčky potom nezvládala splácet a brala si nové, aby zaplatila splátky těch, které už měla. Kvůli dluhům se už dokonce přestěhovala z většího bytu do menšího, aby ušetřila na nájemném. Stále se jí však nedařilo dluhy splatit, žila ve stálých obavách z budoucnosti, trápil ji stálý nárůst úroků z dluhů i nařízená exekuce.
Klientka přišla do poradny Centra komplexní péče s již konkrétní představou - chtěla pomoci se sepsáním návrhu na povolení oddlužení. S pracovnicí zhodnotily její situaci - měla celkem 5 věřitelů, všechny závazky byly již více než 30 dnů po splatnosti, jeden byl vymáhaný exekučně. Její příjem byl dostatečně vysoký na to, aby během pěti let splatila téměř 70% svých závazků. Pro paní Martu bylo uklidňující, že oddlužením se přeruší exekuce i nárůst úroků u dluhů.
S pomocí dluhového poradce paní Marta podala k soudu návrh na povolení oddlužení. Soud jí oddlužení povolil.
Syn paní Marty stále hraje automaty. Pracovnice ji ujistila, že její rozhodnutí už mu nepůjčovat žádné další peníze, je správné a synovi tím vlastně nijak nepomáhá.
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Sobota 11. listopadu bude dnem Národní potravinové sbírky
Wellness svět má nový trend zvaný rituály Pure Fiji
Havaroval se čtyřmi promile
Dva zraněné si vyžádala nehoda Seatu nedaleko obce Topolná
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.