ZlínDnes.cz
ZlínDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zlínský zámek - Muzeum

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Castles Zlín od Lasy Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.

Ve středověkém Zlíně bývalo už ve 14. století šlechtické sídlo, ve kterém bydleli zdejší páni. Dočítáme se o něm v moravských zemských deskách a knihách, do kterých šlechtici zapisovali svá majetková práva. V záznamu z r. 1360 je tu jmenován Zlín jako hrad a městečko s panstvím. Pány celého majetku tehdy byli bratři Aleš a Vilém ze Šternberka. Bratři Šternberkové tu společně vládli asi deset let.

Z dalších obyvatel zlínského sídla známe, kromě samého Viléma, jen čtyři další osoby. K pánově rodině patřila první manželka Markéta a druhá Eliška a syn Albrecht, a také tu bydlel zlínský purkrabí Václav. Ten zde byl r. 1388 nejvyšším úředníkem, měl na starosti bezpečnost sídla a také správu celého zlínského panství.
Páni na Zlíně dohospodařili r. 1437, kdy tvrz i s městečkem a vesnicemi prodali vojenskýmu hejtmanovi, Petru Romanovi z Vítovic.
Po jeho smrti se kolem r. 1472 zmocnil Zlína uherský král Matyáš.
Roku 1860 se stávají majiteli Hauptovi.

K zásadní přestavbě zámku, významným vídeňským architektem Leopoldem Bauerem, došlo v letech 1904 - 1905.

Ustavení krajského muzea na zámku vyvrcholilo po předchozích neúspěších v roce 1953. Vzniklo muzeum, které zastřešilo dosavadní sbírkotvornou činnost městského muzea a firmy Baťa.
S průběhem času muzeum střídalo své názvy, až do současného, Muzeum jihovýchodní Moravy, který existuje od roku 1990.

Stálé expozice Zámku Zlín:

Pamětní síň Františka Bartoše (1837 - 1906) - seznamuje návštěvníka s nejvýznamnějšími událostmi života národopisce, folkloristy, jazykovědce a pedagoga.

S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly - v roce 1995 věnovali cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund svůj rozsáhlý archiv a sbírky zlínskému muzeu.

Zlínské filmové studio od reklamy k tvorbě pro děti - expozice představuje zlínské filmové studio v celém širokém spektru tvorby, které se věnovalo za více než 60 let své existence.

Mapa:

Zlín a okolí - další tipy na výlet


Hrad Obřany

Zřícenina hradu Obřany se nachází na strmém kopci v Hostýnských vrších, přibližně 3 km od obce Chvalčov. Jedná se o druhý nejvýše položený hrad Moravy. Hrad Obřany má velmi netypický protáhlý a úzký tvar, který je dán přizpůsobením dispozice tvaru vrcholového hřebene. Z hradu, na kterém se žilo asi pouze jen sto let, se mnoho nedochovalo.

Další info »

Hrad Lukov

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Lukov je zasazena do malebné přírody Hostýnských hor, asi 3 km od obce Lukov. Doba vzniku hradu ani jeho zakladatel nejsou známy, použitá technika zdění však naznačuje, že nejstarší části hradu byly postaveny v 2. čtvrtině 13. století. Jedná se o jeden z nejrozlehlejších hradů na Moravě.

Další info »

Hrad Cimburk (okres Kroměříž)

Cimburk je zřícenina hradu v chřibských lesích u Koryčan, založen v 1. polovině 14. století. Jeho stavitel byl Bernart z Cimburka. Hrad Cimburk byl vybudován na vrchu vysokém 421 m, který byl na jižní straně spojen šíjí s hornatým hřbetem. Svým vnitřním uspořádáním i provedením jednotlivých objektů patřil hrad k významným soudobým hradním stavbám.

Další info »

Hrad Brumov

Středověký královský hrad Brumov se nachází severně od města Bylnice, ve Zlínském kraji. První písemná zmínka pochází z roku 1255, kdy je uváděn jako brumovský purkrabí Smil ze Střílek a Brumova. Za husitských válek hrad několikrát neúspěšně obléhalo Zikmundovo vojsko, po roce 1450 se ho však zmocnil Matyáš Korvín. Ten jej dal do zástavy v roce 1480 Podmanínům.

Další info »

Zámek Lešná (Zoo)

Zámek stojí uprostřed areálu zoologické zahrady a zaujme již svým exteriérem. Byl postaven v letech 1887 - 1894 podle návrhů arch. J. Micka a V. Siedka. Bohaté členění jak půdorysu tak i průčelí budovy stejně jako střechy, která je opatřena mnoha věžičkami, mu dávají romantický charakter splňující představy loveckého zámečku. Zámek dokumentuje vysokou úroveň bydlení na šlechtickém sídle koncem 19. století.

Další info »

Zámek Nový Světlov

Unikátní zámek ve slohu anglické tudorské gotiky najdete na úpatí Bílých Karpat v Bojkovicích - Světlově. Pozdně gotický hrad dali v roce 1480 postavit bratři Zbyněk, Ctibor a Jaroslav z Landštejna jako náhradu za starý hrad zničený v době česko-uherských válek. Rod Tetourů z Tetova (1563), zámek přestavěli a získal renesanční podobu. V roce 1803 se Žofie Haugvicová z Biskupic zasloužila o rozkvět kultury na zámku.

Další info »
Středa 22.5.2024
Zlínský kraj
Další regiony »
Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes