ZlínDnes.cz
ZlínDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Návštěvníci Muzea Kroměřížska se mohou těšit na novou expozici plnou fantazie a další novinky

08.07.2021
Muzeum Kroměřížska vstoupilo do letošní turistické sezony s několika novinkami. K těm nejzásadnějším patří otevření nové expozice Poklady staré půdy, znovuotevření expozice Historie ukrytá pod dlažbou města, instalace nových interaktivních prvků ve stálé expozici a výstavách, zavedení bonusového vstupného a vytvoření nových webových stránek.
Foto: kr-zlinsky.cz
Poklady staré půdy

Nová stálá expozice Poklady staré půdy láká na divuplné světy, před příchozími se otevírají říše plné fantazie. Uvidí některé hrdiny a místa, která dosud znali jen z knih či filmů. Čeká na ně moudrý Aslan, vstoupí na místo setkání malé Lucky s faunem Tumnusem či do přístěnku u tety Petunie a ti nejmenší a nejodvážnější si budou moci vyzkoušet, jak se cítila Alenka v králičí díře. Expozice je plná interaktivních prvků.

"Při vstupu si zájemci budou moci vzít připravený plánek a s jeho pomocí objevovat nejen tajemná zákoutí, ale i ukryté poklady. Jejich snaha bude odměněna malým sladkým překvapením," uvedla kurátorka expozice Martina Václaviková, která ji připravila s kolegou Michalem Jemelkou. "Poklady se často nacházejí na místech, kde by je málokdo čekal. Lidé budou také překvapeni, co všechno může být za poklad považováno," naznačil Michal Jemelka. Pomocí plánku návštěvníci odkryjí, na jakém místě se právě nacházejí, kam a ke komu docestovali. "Napovědí jim slova, z nichž je plánek sestaven. Pak už bude záležet na každém jednotlivci, co všechno dokáže podle něj objevit," vysvětlili kurátoři.

Expozice, kterou lidé najdou v autentických podkrovních prostorách Muzea Kroměřížska, je plná podivuhodných předmětů. Exponáty pocházejí nejen z bohatých sbírek muzea, ale řadu z nich věnovali lidé z Kroměříže a blízkého okolí. "Patří jim velké díky. Bez nich by naše expozice nevznikla," je přesvědčena Martina Václaviková. "Nová expozice vhodně doplňuje nabídku kulturních aktivit v Kroměříži. Věřím, že nadchne turisty i Kroměřížany, kteří se do ní rádi budou vracet," uvedla krajská radní pro oblast kultury Zuzana Fišerová.

Znovuotevření expozice Historie ukrytá pod dlažbou města

Návštěvníci mohou po více jak roce znovu zavítat do expozice Historie ukrytá pod dlažbou města, která byla zavřena z důvodu výstavby nového výtahu. Prostory byly kompletně vystěhovány.

"Byl instalován nový systém odvlhčování, včetně odvodu kondenzátu. Staré osvětlení bylo nahrazeno a doplněno modernějším LED osvětlením. Vitríny byly zabezpečeny proti vnikání vlhkosti a vybaveny vysoušedly s cirkulací vzduchu. Dále byla provedena výměna slaboproudé kabeláže a hlavní zobrazovací jednotky," řekl vedoucí konzervátor muzea Dušan Kočner.

Přes 400 archeologických artefaktů vás provede historií města od pravěku až do poloviny 17. století. "Mezi nejatraktivnější předměty patří nálezy z odkrytých odpadních jímek a studní, doklady jídelníčku a hygieny, středověké, renesanční a barokní dekorativní kamnové kachle, sklo, ale také mamutí pozůstatky, kamenné nástroje, pravěká keramika a depot bronzových předmětů. Nově si můžete ve vitrínách prohlédnout repliky části exponátů z kůže a skla," vypočítala archeoložka muzea Lenka Pěluchová.

V expozici, která byla otevřena v roce 2009, mohou zájemci obdivovat např. výzbroj mušketýrského a dragounského pluku v období třicetileté války (1618-1648) či dřevcové a úderné zbraně. Řadu zajímavostí se návštěvníci dozvědí z vitrínek, které se týkají městského soudu v Kroměříži a také nálezů mincí a šperků. K vidění jsou např. železná pouta s vestavěným zámkem a s klíčem, palečnice k drcení palce ruky nebo španělská bota k drcení holeně.

Návštěvníci si mohou rovněž prohlédnout přesnou kopii modelu Kroměříže, který byl vyhotoven ke stému výročí Kroměřížského sněmu v roce 1848. Zachycuje podobu města, kterou si dnešní obyvatelé jen stěží dokážou představit.

Interaktivní prvky v expozici a výstavách

Edukační oddělení muzea připravilo nové interaktivní prvky, které návštěvníci najdou ve stálé expozici Kroměříž v soukolí dějin 1848-1948 i na výstavách Mák a Petr Zatloukal - Tváře.

Na výstavě Mák, která potrvá až do 2. ledna 2022, je zřízen interaktivní koutek. Nachystáno je vyšívání nebo malování tradičních vzorů na látkové pytlíky či makovicový labyrint. "Malé návštěvníky určitě zaujmou razítka s vývojem rostliny máku, omalovánky a hádanky s makovou tematikou. Budou si moci také vyzkoušet skládání fotografií od semínka po makovici či kostýmy makového květu," popsala muzejní edukátorka Ludmila Žákovská.

Na výstavě Petr Zatloukal - Tváře lidé najdou samoobslužné pracovní listy, které slouží k zamyšlení se nad emocemi, jež vycházejí z fotografií Teens 2k18. Nudit se nebudou ani děti, které mohou využít emoční karty. Součástí výstavy, jež je přístupná do 3. října letošního roku, je také aktivita k části Tváře Ameriky - Ateliér rámování.

Nový interaktivní prvek obohatil rovněž expozici Kroměříž v soukolí dějin 1848-1948. "Návštěvníci si mohou z módního šuplíku vyzkoušet dobové vycházkové oblečení a doplňky vyšší střední třídy," upozornila muzejní edukátorka Kateřina Mozgová.

Bonusové vstupné

Speciálně pro občany města Kroměříže a jeho městských částí je určeno bonusové vstupné. Muzeum tak chce přilákat obyvatele k opakovaným návštěvám. "Nabízíme jim zvýhodněnou roční permanentku. Vstupné se vyplatí už při druhé návštěvě," upozornila ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková. Dospělí za ni zaplatí 350 Kč, studenti, děti a senioři 200 Kč. Rodinu čítají dva dospělé a až čtyři děti vyjde na 750 Kč. Roční vstupenka zahrnuje opakované návštěvy expozic a výstav v hlavní budově na Velkém náměstí (včetně nově otevřené expozice Poklady staré půdy), komentované prohlídky a jednu návštěvu Muzea v přírodě Rymice.

Svoji speciální permanentku si budou moci zakoupit také školy. "Bude platit vždy jeden školní rok a využít ji bude moci celá škola, nikoliv jen jedna třída. Její cena se bude odvíjet od počtu žáků ve škole. Např. při 300 dětech škola zaplatí 1.700 Kč," uvedla ředitelka muzea.

Program Třetí za polovic, sedmá zdarma

Muzeum v přírodě Rymice, které je ve správě Muzea Kroměřížska, se letos zapojilo do motivačního programu nazvaného Třetí za polovic, sedmá zdarma. V čem spočívá? "Za každou zakoupenou vstupenku na památce, jejichž seznam je zveřejněn na www.objevujpamatky.cz, získají zájemci razítko na papírovou hrací kartu. Třetí návštěvu jakékoliv památky z uvedeného seznamu mají za poloviční cenu, sedmou pak zcela zdarma," vysvětlila ředitelka muzea. Programu, který trvá do konce října, se účastní celkem 65 památek v celé České republice. Držitel hrací karty se může, při získání sedmé prohlídky zdarma, zapojit do slosování o zážitkové či věcné ceny poskytované účastníky programu, které proběhne v listopadu 2021.

Nové webové stránky, rozšířená otevírací doba, dotazník spokojenosti

Muzeum svým příznivcům nabídlo také nové webové stránky, které jsou nyní modernější
a přehlednější. "Všechny informace jsou lépe seřazeny a logicky uspořádány, jednotlivá hesla mají svou promyšlenou strukturu. Návštěvníci se v nich budou dobře orientovat," je přesvědčena Martina Miláčková.

Lidé letos přes prázdniny mohou využít rozšířenou otevírací dobu. Muzeum bude otevřeno včetně pondělí od 9 do 17 hodin, kromě obědové pauzy od 12 do 12.30 hodin, která je oproti dřívější otevírací době o 30 minut zkrácena.

Pro své návštěvníky připravilo muzeum dotazník spokojenosti. Najdou jej na webových stránkách www.muzeum-km.cz a v tištěné podobě na recepci muzea. "Chtěla bych poprosit všechny naše příznivce o jeho vyplnění. Kdo tak učiní do konce prázdnin a zanechá na sebe kontakt, bude zařazen do slosování o roční vstupenku do našeho muzea," slíbila ředitelka.

Zdroj: Zlínský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Zlínský kraj pokračuje v osvědčeném programu podpory řemesel

Krajští radní schválili poskytnutí finančního příspěvku středním školám na podporu ...

Správa železnic: Začíná velká rekonstrukce stanice Vsetín

Přesně měsíc před Vánocemi začala slavnostním ceremoniálem kompletní rekonstrukce stanice Vsetín. Stavbu s celkovými náklady přes tři miliardy korun b ...

Zlínské vánoční trhy již od soboty 27. listopadu. Novinkou jsou vánočně vyzdobené parky

Zlínský kraj ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí má od pondělí 29. listopadu omezit hromadné akce s účastí nad sto lidí. S ohledem na tuto sk ...

Zlínský kraj podpoří stipendii studenty zdravotnických oborů, je o ně rekordní zájem

Poskytnutí dotací čtyřem nemocnicím Zlínského kraje, které je využijí pro vyplácení stipendií studentům lékařských i nelékařských zdravotnických oborů ...

Státní veterinární správa zakazuje kvůli ptačí chřipce chov drůbeže pod širým nebem

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s nárůstem případů ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 v České republice i jinde v Evropě vyhlaš ...

Neděle 28.11.2021
Zlínský kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.