ZlínDnes.cz
ZlínDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Zastupitelé Uherského Hradiště schválili aby se teplo a elektřina vyráběla z plynu a komunálního odpadu

13.12.2021
Teplárna v městské části Mařatice má schválený plán modernizace. Zastupitelstvo města Uherské Hradiště na svém zasedání dne 29. listopadu stanovilo jako nejvýhodnější způsob zajišťování výroby tepelné a elektrické energie společností CTZ s.r.o. po roce 2024 výstavbu plynových kotlů, kogeneračních jednotek a zařízení na energetické využití směsných a velkoobjemových komunálních odpadů. Podmínkou je však přihlášení ZEVO do jurisdikce zákona o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC). Tuto modernizaci následně 9. prosince schválila také valná hromada společnosti CTZ s.r.o., která teplárnu provozuje a ve které město Uherské Hradiště vlastní podíl ve výši 49,04 %.
Foto: mesto-uh.cz
"Schválená varianta by měla zajistit nejvýhodnější cenu tepla pro odběratele a zároveň umožní městu likvidovat komunální odpad v souladu s novou odpadovou legislativou a s velkou pravděpodobností i s nejnižšími možnými náklady. To je výhodné pro všechny obyvatele města, protože ceny za likvidaci odpadu půjdou do budoucna určitě nahoru. Pokud dokážeme zbytkový komunální odpad (tj. odpad po vytřídění recyklovatelných složek) zlikvidovat sami, rozhodně se to pozitivně projeví v peněženkách všech našich občanů," uvedl starosta města Stanislav Blaha.

Výstavba zařízení na energetické využití odpadu (tzv. ZEVO) řeší všechny problémy, které přinese zákaz jeho skládkování po roce 2030 a zvýší energetickou nezávislost Uherského Hradiště. Kombinaci spalování plynu a komunálního odpadu vyhodnotila jako nejlepší variantu již v červnu tohoto roku studie, jejímiž autory jsou odborníci z Ústavu procesního inženýrství VUT Brno. Výhodnost této varianty, která není závislá pouze na zemním plynu, prokázal následný extrémní růst ceny plynu ve druhé polovině tohoto roku.

Podle Kamila Ondry, jednatele společnosti CTZ, bude teplárna díky využití energie z odpadu schopná nabízet dlouhodobě nejvýhodnější ceny tepla, které budou odolnější proti výkyvům ceny zemního plynu. "Neumíme si představit, že bychom s vědomím toho, co se dnes na energetickém trhu děje, přestavěli teplárnu jen na zemní plyn," okomentoval rozhodnutí Ondra.

To potvrzují i ceny tepla, které teplárny z energetické skupiny MVV Energie CZ, která je druhým společníkem v CTZ, oznamují pro rok 2022. V teplárnách, které spalují jen zemní plyn, stoupne cena tepla o 32 až 55 %, zatímco v Liberci, kde teplárna odebírá až 70 % tepla ze zařízení na energetické využití odpadů TERMIZO, stoupne pouze o 11 %. V Uherském Hradišti se cena tepla zvýší v roce 2022 o 12,5 % z důvodu aktuálního růstu ceny uhlí, a hlavně zemního plynu, který se využívá k výrobě tepla a elektřiny v blokových plynových kotelnách.

Část opozičních zastupitelů vyjádřila přesvědčení, že emise ze ZEVO zhorší životní prostředí v Uherském Hradišti a navrhovala odpad odvážet do Brna a spalovat v ZEVO, které provozuje městská firma SAKO Brno. Zástupce sdružení Čisté Hradiště, Jakub Grós, varoval před zamořením centra Uherského Hradiště rakovinotvornými látkami.

K těmto opakovaným tvrzením zástupců Čistého Hradiště poskytla společnost CTZ zastupitelům podklady, které ukázaly, že čísla prezentovaná Čistým Hradištěm jsou zkreslená. "Například množství benzo[a]pyrenu v ovzduší se v důsledku spalování odpadu má podle Čistého Hradiště zvýšit o 30 až 60 %. Přitom ve studii, na kterou se Čisté Hradiště odvolává, jasně stojí, že již existující množství této látky v ovzduší Uherského Hradiště se zvýší o méně než 0,01 %," reagoval Kamil Ondra na informaci Čistého Hradiště.

Rozptylovou studii hodnotící budoucí vliv ZEVO v areálu teplárny v Mařaticích na životní prostředí a zdraví lidí v Uherském Hradišti, která je dostupná také na webu města, zpracovali odborníci z Technických služeb ochrany ovzduší Ostrava. Výsledkem je konstatování, že vliv emisí škodlivých látek z provozu ZEVO na jejich obsah v ovzduší v Uherském Hradišti a jeho okolí by byl nepostřehnutelný a vliv na zdraví lidí zanedbatelný. Tento závěr se musí znovu potvrdit v rámci posuzování vlivu ZEVO na životní prostředí (EIA), jinak ZEVO nebude možné vybudovat. Toto komplexní posouzení vlivu budoucí spalovny na životní prostředí musí být přezkoumáno a schváleno nezávislým odborníkem se státní autorizací.

Valná hromada společnosti CTZ také definitivně schválila přihlášení budoucího ZEVO v Mařaticích do jurisdikce zákona o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC), a to před jeho realizací. To znamená, že výstavba a provoz ZEVO budou podléhat nejpřísnějším požadavkům na bezpečnost provozu a na ochranu životního prostředí. Přihlásit ZEVO do IPPC bylo zásadním požadavkem zástupců sdružení Čisté Hradiště a řady zastupitelů města.

Finálně schválená varianta modernizace teplárny Mařatice počítá s výstavbou tří plynových kotlů, jedné nové kogenerační jednotky na zemní plyn a zařízením na energetické využití odpadů s kapacitou 15 tisíc tun odpadu ročně. Součástí schválené varianty je již existující kogenerační jednotka umístěná v blokové kotelně ve Štěpnicích.

Zdroj: Město Uherské Hradiště
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabídku spojení a přípojové vazby mezi jednotlivými spoji. K větším změnám dojde v Pardubickém kraji, ...

Ministr Hladík navštívil Zlínský kraj, zúčastnil se také filmového festivalu ve Zlíně

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) navštívil 64. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, který právě probíhá ve Zlíně. ...

Do Zlínského kraje šlo už 10,2 miliard z regionálních operačních programů

Evropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly ve Zlínském kraji u ...

Ve Zlíně vznikne do tří let Centrum duševního zdraví pro děti

S ohledem na zvyšující se počet dětí a mladistvých, kteří se potýkají s psychickými obtížemi, hodlá Zlínský kraj zřídit Centrum duševního zdraví pro d ...

Klobásy a tlačenky od menších lokálních výrobců ze tří různých krajů obsahovaly nebezpečné bakterie listerie

Státní veterinární správa (SVS) zjistila v rámci svého dozoru přítomnost bakterie Listeria monocytogenes ve třech různých masných výrobcích. Jednalo s ...

Neděle 23.6.2024
Zlínský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes