ZlínDnes.cz
ZlínDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Valašské Klobouky budou letos hospodařit s rozpočtem 162 milionů

12.01.2022
Do roku 2022 vstupuje město Valašské Klobouky s rozpočtem vevýši 162 milionů korun. Na straně příjmů očekává celkem 138 milionů korun. Díky realizaci naplánovaných investic vznikne schodek ve výši 24 milionů korun, který má město v plánu pokrýt přebytky hospodaření z minulých let. Celkově na investiční akce vynaloží 40 milionů korun, přičemž k největším projektům bude patřit první etapa regenerace sídliště na Luční, výstavba chodníků a autobusových zastávek na Sychrově nebo rekonstrukce diagonální komunikace na Masarykově náměstí. Další záměry se pak posunou kupředu formou projektové přípravy.
Vizualizace centrálního hřiště na sídlišti Luční 1 | Foto: starostove-nezavisli.cz
"Ve Valašských Kloboukách dlouhodobě usilujeme o to, abychom investiční akce realizovali hospodárně, tedy abychom pro ně čerpali co největší dotační podporu. V tomto roce se zaměříme na několik větších investic ke zlepšení a zvelebení veřejného prostoru, který považujeme za důležitý. Ať už se budou týkat náměstí, sídliště, chodníků, hřišť, ekoparku nebo cyklostezek, vždy bude výsledkem příjemné a komfortní prostředí pro obyvatele našeho města i jeho návštěvníky," uvedla starostka města Eliška Olšáková.

Investiční akce

K finančně nejnákladnějším investičním akcím roku 2022 bude patřit již zahájená první etapa regenerace sídliště na Luční. V rozpočtu je na ni připraveno 16,7 milionu korun, přičemž 6 milionů se městu vrátí formou dotace ze Státního fondu podpory investic. Dokončí se centrální dětské hřiště s odpočinkovou a pobytovou plochou, vyroste stezka pro pěší a cyklisty, rozšíří se spodní parkoviště, zprovozní nové veřejné osvětlení a dojde i k sadovým úpravám veřejného prostoru.

Na jaře letošního roku se v ulici Sychrov plánuje výstavba nové infrastruktury pro pěší a cestující hromadnou dopravou. "Za více než 5 milionů korun tu vzniknou dvě bezbariérové autobusové zastávky a navazující chodníky, které povedou ke křižovatce na Mirošov a Smolinu. Její úpravu bude v rámci sdružené investice realizovat Ředitelství silnic Zlínského kraje," upřesnila Eliška Olšáková a dodala, že investice získala podporu Státního fondu dopravní infrastruktury.

K významné proměně dojde také na Masarykově náměstí, kde město hodlá zrealizovat odstranění diagonální asfaltové komunikace s vyvýšenými obrubami, které tvoří překážky pro pěší, kočárky i hendikepované. Prostranství bude výškově sjednoceno do bezbariérového povrchu a vydlážděno žulovou kostkou. Tuto obnovu v centru město zaplatí z vlastních prostředků, připraveno má 5,5 milionu korun. V plánu je pak pokračovat úpravou parčíku před muzeem a dalšími kroky.

Proměna čeká i lokalitu ekoparku Trhovisko, kde se rozprostře nová stezka bosou nohou. Smyslový chodník doprovodí přírodní artefakty se stopami zvířat žijících v Bílých Karpatech. Návštěvníci také budou moci využívat nové odpočívadlo, interaktivní naučné prvky, stojan na kola a další vybavení. Projekt má dotační podporu, takže jej město bude nejprve financovat 700 tisíci korunami a později se mu 85 % vrátí v dotaci z programu Interreg V-A SR-ČR.

Další nové stezky a trasy budou určeny cyklistům. Díky společnému projektu mikroregionu Valašské Klobucko, který nastartoval loni, je do rozvoje cyklistické infrastruktury regionu vynakládáno 73 milionů korun. Z toho ve Valašských Kloboukách vznikají trasy za 15 milionů korun a město je letos dofinancuje ze svého částkou 2 miliony. Cyklisté se projedou po nových úsecích ze sídliště Palackého k ekoparku Trhovisko, po Koželužské, kolem Důbravy a především si vyšlápnou po cyklotrase na turisticky atraktivní Královec.

Místní části

V místní části Lipina se bude v lokalitě pro nové rodinné domy pokračovat ve zpřístupňování několika dalších pozemků k výstavbě. Za více než 1 milion korun se rozšíří místní komunikace a veřejné osvětlení, inženýrské sítě už byly připraveny dříve. Do dvora bývalé školy se také přestěhuje dětské hřiště z centra obce a dokoupí se nové herní prvky. Dále proběhne oprava části jedné z místních komunikací. Ve Smolině je v plánu obnova v tamním kulturním domě, která se dotkne kuchyňského zázemí, místnosti pro osadní výbor i prostranství před budovou. V Mirošově se bude u fotbalového hřiště budovat zpevněná plocha nejen pro aktivity hasičů, ale v zimě také k vytvoření ledové plochy na bruslení. Na jedné z místních komunikací dále proběhne druhá etapa opravy povrchu a na osadním výboru se bude pokračovat v opravách rozšířením kuchyňky.

Projektové dokumentace

Další prostředky město vloží do příprav důležitých projektů. "Dokončíme projektovou dokumentaci na přístavbu mateřské školy, kde potřebujeme navýšit celkovou kapacitu a upravit tamní kuchyni a kotelnu. Také chceme připravit dokumentaci na rozšíření nové cyklostezky o další úsek z lokality Trhovisko přes Holubářku ke hranici katastru obce Poteč. Dále nachystáme projekt na smíšený chodník pro pěší a cyklisty v ulici Jana Nerudy, na dopravní dětské hřiště u základní školy, stavbu parkoviště u hřbitova, opravu místní komunikace v ulici Kopec a další. Také zadáme studii na využití alternativních zdrojů energie prostřednictvím fotovoltaiky," vybrala starostka Eliška Olšáková z letošního projektového výhledu.

Dotace

Rozpočet města zahrnuje vedle investic například i významnou část dotací. Místním spolkům poputuje z programu Spolupráce 580 tisíc korun, na sociální služby město vynaloží 700 tisíc, sportovním oddílům ve městě a místních částech je vyčleněno 655 tisíc a na tradiční kulturní akce Valašské Kumštování a Valašský mikulášský jarmek je určena dotace 140 tisíc korun. Na technickou podporu akcí ve městě je dále vyčleněno 235 tisíc.

Další výdaje

Na chod městského úřadu je v rozpočtu určeno 42,8 milionu korun. Příspěvkové organizace získají na svou činnost v souhrnu 16,5 milionu korun, z toho zhruba polovina je vyhrazená pro Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky na zabezpečení chodu kulturního domu, kina, knihovny, muzea nebo sálu ve Smolině.

Celé odvětví odpadového hospodářství si z rozpočtu vyžádá 7,7 milionu korun. Na oblast dopravy, tedy na údržbu a opravy místních komunikací a chodníků, město vynaloží 7,4 milionu korun. Údržba městské zeleně vyjde na 3,3 milionu korun. Do údržby sportovních areálů a dětských hřišť bude vynaloženo 1,1 milionu korun. Obdobnou částku si vyžádá provoz koupaliště, u sauny se pak bude jednat o 370 tisíc. Na zajištění služby Seniortaxi je určeno 440 tisíc korun.

"Ráda bych poděkovala zastupitelům města za podporu při schvalování rozpočtu. Věřím, že se nám naše plány podaří zrealizovat a že je budeme doplňovat o další záměry, u kterých budeme úspěšní v žádosti o dotaci," vyjádřila Eliška Olšáková.Zdroj: Starostové a nezávislí, Zlínský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Sociální politika Pardubického kraje může jít příkladem pro ostatní kraje

Hejtman Pardubického kraje a místopředseda ČSSD Martin Netolický jednal s předsedkyní sociálního výboru Zastupitelstva Zlínského kraje a bývalou senátorkou a poslankyní Alenou Gajdůškovou (ČSSD). Řeč byla především o fungování sociálních služeb, ...

Ve Zlínském kraji byly potvrzeny dva případy Aujeszkyho choroby u loveckých psů

V České republice byly v posledních několika týdnech potvrzeny dva případy úhynů loveckých psů nakažených Aujeszkyho chorobou, oba ve Zlínském kraji. ...

Kvůli vysoké nemocnosti řidičů jsou ve Zlínském kraji dočasně zrušeny 4 autobusové spoje

Z důvodu zhoršující se pandemické situace nemoci covid-19 a s tím souvisejícím nedostatkem řidičů u autobusových dopravců budou od zítra dočasně zruš ...

Zlínský kraj dá letos více než 30 milionů korun na podporu v oblasti mládeže a sportu

Částku 31,5 milionu korun rozdělí v letošním roce Zlínský kraj na podporu v oblasti mládeže a sportu. Dotace budou moci žadatelé čerpat ze tří program ...

Sazka v roce 2021 vyplatila na výhrách celkem deset miliard korun, na milionové výhry dosáhlo 250 sázejících

Sázejícím u loterní společnosti Sazka se v uplynulém roce podařilo získat 62 milionů různých výher, což je o 8 milionů více než loni a vůbec nejvíce b ...

Pondělí 24.1.2022
Zlínský kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.